Kręgosłup w pigułce: poznaj anatomię i choroby cywilizacyjne

Kręgosłup jest prawdziwym superbohaterem ludzkiego ciała. To między innymi dzięki niemu utrzymujesz równowagę, odpowiednią postawę, poruszasz się i przetwarzasz wstrząsy, które pojawiają się podczas każdego kroku. Poznaj anatomię tej niezwykłej konstrukcji i sprawdź, jakie zagrożenia cywilizacyjne i nie tylko mogą czyhać na Twój kręgosłup.

Budowa kręgosłupa – poznaj swoją anatomię

Kręgosłup jest kluczowym elementem szkieletu człowieka. To właśnie dzięki kręgosłupowi możesz się przemieszczać, utrzymywać równowagę, sprawnie amortyzować wstrząsy powstałe choćby podczas jazdy na rowerze. Gdy poznasz anatomię tego skomplikowanej maszyny, z pewnością dostrzeżesz, jak skomplikowanym tworem jest Twoje własne ciało.

Czy wiesz, że kręgosłup składa się z szeregu połączonych ze sobą kości zwanych kręgami? W swoim ciele znajdziesz aż 33-34 kręgi. Co więcej, kręgosłup nie przypomina swoim wyglądem prostego rusztowania. Patrząc na niego z boku, przywodzi na myśl smukłego węża lub literę „s”. Dlaczego przybiera akurat taki kształt? Naturalne krzywizny pomagają kręgosłupowi utrzymać całe ciało przy równomiernie rozłożonym ciężarze.  

Każdy z kręgów znajdujących się w kręgosłupie składa się z trwałego ciała i łuku kręgowego przypominającego kanał, przez który przebiega rdzeń kręgowy. Pomiędzy ciałami kręgów znajdziesz „dyski” międzykręgowe. To Twoje wewnętrzne amortyzatory, które absorbują wstrząsy i wspierają elastyczność kręgosłupa. Kręgi oraz dyski potrzebują prawdziwego wsparcia, które odpowiada za ruchy i stabilność całej konstrukcji. Taką moc mają np. mięśnie, powięź oraz więzadła otaczające kręgosłup. 

Odcinki kręgosłupa – niezbędne elementy anatomicznej układanki

Organizm człowieka można śmiało porównać do sprawnie działającej maszyny lub fabryki. Każdy element posiada ściśle przypisaną rolę, którą odgrywa w wyznaczonym momencie. Podobnie jest w przypadku kręgosłupa. Wiele odcinków składa się na jedną doskonale zaprojektowaną budowlę, która stabilizuje, ochrania i przekazuje impulsy do wielu miejsc. Czy wiesz, że w ciele człowieka znajdziesz aż pięć odcinków kręgosłupa?

  • Odcinek szyjno-głowowy: znajduje się w szyi i łączy kręgosłup szyjny z głową. Składa się z 7 kręgów. Jest prawdziwym wsparciem dla głowy oraz zapewnia jej pełną ruchomość.
  • Odcinek piersiowy: to środowy odcinek kręgosłupa, który zazwyczaj wyróżnia się najmniejszą ruchomością. Składa się z 12 kręgów tworzących podstawę klatki piersiowej. Jest pewnego rodzaju jednym z elementów pancerza ochraniającego narządy wewnętrzne.
  • Odcinek lędźwiowy: składa się z 5 dużych kręgów. Znajdziesz go pomiędzy klatką piersiową a miednicą. To właśnie z nim macie przeważnie najwięcej problemów.
  • Odcinek krzyżowy: potocznie nazywany również krzyżem to 5 połączonych ze sobą kręgów. Łączy się  z odcinkiem lędźwiowym, jednocześnie będąc podstawą dla miednicy.
  • Odcinek ogonowy: ten niewielki segment często nazywany jest kością ogonową lub guziczną. To od 3 do 5 połączonych ze sobą kręgów, które pełnią funkcję stabilizacyjną. W tym miejscu znajdują się również przyczepy mięśni miednicy.

Choroby kręgosłupa a postęp cywilizacyjny

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, problemy z pełnymi zakresami ruchów są prawdziwą bolączką dzisiejszych czasów. Zatraciliśmy się w postępie, wszechobecnym pędzie i odeszliśmy znacząco od tego, co jest naturalnym motorem napędowym ciała, czyli od ruchu. Długie godziny spędzone przed komputerem w pracy, po której przychodzi czas na odpoczynek na kanapie, nie sprzyjają zdrowiu narządów ruchu. Bo dobrostan całego organizmu sprowadza się do jednej małej rzeczy, do harmonii.

Dolegliwości bólowe, które zakłócają codzienność, często są jedynie czubkiem góry lodowej, która trapi Twoje ciało. Stres, nieodpowiednia dieta, niedobory minerałów i innych elementów, brak odpoczynku, brak balansu życiowego – to najczęstsze elementy układanki składającej się na cały obraz bólu.

Dlatego weź sprawy w swoje ręce, zacznij od małych zmian. Jeśli przez długie godziny trwasz w wymuszonej pozycji, dostosuj ją tak, aby była dla Ciebie przyjazna. Dużo pracujesz? Postaw na regularne przerwy. Odejdź na kilka minut od biurka lub stanowiska pracy, rozruszaj się. Może kilka jogowych asan lub krótkie ćwiczenie oddechowe okaże się Twoją chwilą odskoczni? Zadbaj o swoje ciało, a z pewnością wynagrodzi Ci to dobrym samopoczuciem i ustąpieniem dolegliwości bólowych.